Y&B Mydlové orechy BIO, 1kg

Y&B Mydlové orechy BIO, 1kgAkcia
Obj. číslo:6392
Výrobca:Tierra verde
Dostupnosť:Skladom
Pôvodná cena12.50 €
Cena10,00 €
už nie je k dispozícii

Y&B Mydlové orechy BIO, 1kg

MYDLOVÉ ORECHY BIO

Mydlový orech je plod stromu Sapindus Mukorrosi, ktorý rastie v Nepále a Indii. Ako rastlinný prací prostriedok sa hodí na jemné, avšak dôkladné a šetrnné prabie a čistenie. Prádlo zmäkčuje prírodným spôsobom, takže nepotrebujete používať aviváž. Vyprané prádlo má neutrálnu vôňu, ktorú môžete vylepšiť pridaním éterického oleja. Olej nakvapkajte na sáčok s orechmi pred vložením sáčku do pracieho bubna.

VÝHODY POUŽÍVANIA MYDLOVÝCH ORECHOV:

 • Je šetrnejší k farbám, farebná bielizeň si oveľa dlhšie udrží jasné farby.
 • Ideálny pre pranie jemnej bielizne, ako je vlna, hodváb, a tiež k praniu peria.
 • Je výbornou alternatívou pre alergikov a osoby trpiace kožnými chorobami.
 • Pranie v mydlových orechoch je lacnejšie než pranie s bežnými práškami.
 • Do odpadových vôd nevypúšťate chemické látky, ktoré tiež prispievajú k tvorbe a rastu vodných siníc.
 • Mydlové orechy sú obnoviteľná surovina, spracovaná v oblasti tretieho sveta. Ich používaním prispievate ľuďom, najmä miestnym ženám, ktoré orechy pestujú a pripravujú.
 • Veľkou výhodou je aj cena – 1kg mydlových orechov vydrží 4-člennej rodine při praní 2-3 krát týždenne približne 10 – 12 mesiacov.

Postup pri praní:

Do priloženého vrecúška vložte príslušný počet poliek orechov (viď tabuľka), zaviažte a vložte s bielizňou do bubna práčky. Mydlové orechy majú neutrálnu vôňu, preto je možné bielizeň prevoňať éterickým olejom. V tom prípade pokvapkajte vrecúško pred vložením do práčky niekoľkými kvapkami obľúbeného oleja.

POČET POLIEK ORECHOV POTREBNÝCH NA JEDNO PRANIE:

Mäkká voda:

 • Teplota prania: 30° - 40°  = 3  polovice orechov
 • Teplota prania: 60° - 95°  = 5 polovíc orechov

Tvrdá voda:

 • Teplota prania: 30° - 40°   = 4 - 5 polovíc orechov
 • Teplota prania: 60° - 95°   = 6 - 8 polovíc orechov

 

MYDLOVÉ ORECHY MÔŽETE EŠTE POUŽIŤ TAKTO:

Výluh z mydlových orechov má v domácnosti naozaj všestranné použitie. Vyskúšajte na umývanie okien, kúpelne, umývanie podlahy, ručné umývanie riadu a všade tam, kde sa používajú bežné saponáty.

Stačí, ak v 1 litri vody povaríte cca 10 poliek mydlových orechov po dobu 10 – 15 minút. Ak chcete vyskúšať silnejší výluh, dajte menej vody.

Koncentrát môžete naplniť do prázdnej nádobky od tekutého mydla a používať na ruky aj tvár. Môžete ním tiež nahradiť bežný šampón. Môžete si do mydlového výluhu nakvapkať pár kvapiek obľúbeného éterického oleja.

Koncentrát môžete ešte zriediť s vodou a používať ako ekologický postrek proti škodcom v záhradke, prípadne proti parazitom na domácich zvieratkách (vtedy dajte pozor, aby sa roztok nedostal do očí).

Ak zvyknete kupovať zeleninu a ovocie, mydlový výluh môžete použiť na ich opláchnutie, aby ste zbavili zeleninu alebo ovocie väčšiny pesticídov.

Na plesne odporúčame zmiešať vychladnutý mydlový výluh s octom a potrieť alebo potriekať postihnuté miesta v kúpelni. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom pretrite vlhkou handrou.

Mydlové orechy sa dajú použiť aj v umývačke riadu. Stačí, ak do vrecúška dáte 4-5 poliek mydlových orechov, vložíte k riadu a zapnete umývačku. Môžete pridať ekologickú regeneračnú soľ a leštidlo (napr. Sonett).